Jak wspomagać rozwój niemowląt? Zasady prawidłowej pielęgnacji wg fizjoterapeutki NDT-Bobath.

przez Michalina

W dzisiejszych czasach, coraz więcej mówi się o wsqpieraniu prawidłowego rozwoju niemowląt. Ale o co właściwie w tym chodzi i co się na to wsparcie składa?

Pierwszym i podstawowym elementem jest stosowanie zasad prawidłowej pielęgnacji, już od pierwszych dni życia dziecka. Wpływa to na poprawę jakości jego życia, zapewnia komfort i poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając przy tym prawidłowy, harmonijny rozwój. Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że podnoszenie, przewijanie czy ubieranie malucha, nie jest żadną „filozofią”. Jednak z uwagi na to, że czynności te powtarzamy wiele razy w ciągu dnia, sposób, w jaki to robimy, staje się bardzo ważny. 


Przewijanie 
Przewijanie jest jednym z podstawowych zadań, czekających na świeżo upieczonych rodziców. Najważniejszą kwestią jest to, żeby nie ciągnąć za stopy dziecka. Chwytamy nóżki możliwie jak najbliżej bioderek. Chwyt za stopy nie jest dla dziecka ani miły ani bezpieczny. Zmiana pampersa powinna zawierać w sobie dużo obracania dziecka na boczki. Wywijanie pupy do góry za obie nogi naraz jest często popełnianym błędem. Prawidłowy chwyt nie tylko zabezpieczy biodra, ale również wyeliminuje ryzyko ześlizgnięcia się malucha z przewijaka.


Podnoszenie 
Nieprawidłowe podnoszenie dziecka może przysporzyć mu wiele zupełnie niepotrzebnego stresu. Warto więc wiedzieć, jak to robić, by dziecko czuło się dobrze. Najważniejszą zasadą jest to, by swoim ciałem być możliwie jak najbliżej malucha. Warto pamiętać, że główka musi znajdować się wyżej niż reszta ciała dziecka. Te dwa aspekty sprawiają, że niemowlak czuje się w naszych ramionach bezpiecznie i się nie boi.


Noszenie 
Nosząc malucha, należy sprawić, aby przebywanie na naszych rękach było dla dziecka komfortem i pełnią bezpieczeństwa. Ważny jest pewny chwyt, maluch od razu wyczuje nasze obawy i niepewność. Zacznie się bać, prężyć o wyginać w obawie, że go upuścimy.


Ubieranie 
Najważniejszą kwestią związaną z ubieraniem niemowlaka jest brak pośpiechu, co pozwoli na oszczędzenie nerwów zarówno dziecka, jak i rodzica. Bardzo istotną rolę odgrywa wykorzystywanie obracania malucha na boczki. Ułatwi to założenie czy zdjęcie ubranka, a także pozwoli uniknąć „napinania się” dziecka. Należy pamiętać, aby nie wywijać obu nóżek malucha jednocześnie do góry. Takie zachowanie skutkuje prężeniem i odginaniem się dziecka do tyłu. Nie wolno również ciągnąć za stopy i ręce dziecka. Warto zadbać, aby w pomieszczeniu było ciepło. 
Jednym z ważniejszych aspektów, dotyczących w zasadzie każdej z wyżej wymienionych czynności pielęgnacyjnych, jest wykonywanie ich raz na jedną raz na drugą stronę. Dla każdego z nas, któraś ze stron jest wygodniejsza, ale preferowanie jej w opiece nad maluchem, może spowodować utrwalenie u niego asymetrycznych wzorców.


Co jeszcze, oprócz stosowania zasad prawidłowej pielęgnacji, możemy zrobić, aby nie przeszkadzać w rozwoju niemowlaka? 

Bardzo ważne jest zapewnienie dziecku możliwości spędzania czasu na macie. Jest to nic innego, jak trening, pozwalający na zdobywanie nowych umiejętności ruchowych. Pamietajmy również o tym, aby już od pierwszych dni życia, kłaść dziecko na brzuszku. Odgrywa to istotną rolę w rozwoju ruchowym. Przez to, że pozycja ta umożliwia pchanie od podłoża, wpływa na osiąganie kolejnych umiejętności (obroty, siad, czworakowanie, chód). Pamiętajmy, że pozycja ta jest dla dziecka ogromnym wysiłkiem, dlatego, jeśli maluch bardzo się denerwuje, warto kłaść go na brzuszku na krótko, ale często. 


Ostatnią ważną kwestią jest to, aby nie przyspieszać na siłę rozwoju dziecka. Nie zaleca się sadzania dziecka, które samodzielnie nie przyjmuje pozycji siedzącej, czy używania chodzików. Wyjątkiem, kiedy możemy posadzić dziecko, ale z podporem, czyli w odpowiedniej pozycji na kolanach rodzica lub w krzesełku do karmienia, jest moment rozszerzania diety. Karmienie pokarmami stałymi trwa krótko, jest to tylko dodatek do diety, zabawa w poznawanie smaków, konsystencji, a podstawą pożywienia wciąż jest mleko. Możemy więc posadzić na ten czas malucha, który samodzielnie nie przyjął jeszcze pozycji siedzącej, jego kręgosłupowi nic się nie stanie. 


Na koniec chciałabym jeszcze zwrócić uwagę na to, żeby starać się ograniczać korzystanie z leżaczków-bujaczków, fotelików samochodowych (w miejscu innym niż samochód) i innych sprzętów zmniejszających swobodę ruchów dziecka. Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem. Sama jestem mamą i uważam, że we wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek, dlatego nie zabraniam okazjonalnego włożenia dziecka do leżaczka, ale zalecam, by maluch nie spędzał w nim całego dnia 🙂


Karolina Wolnik-Piernicka Fizjoterapeuta dziecięcy Terapeuta NDT-Bobath

@fizjomommy (tu znajdziecie filmy instruktażowe oraz zdjęcia przedstawiające prawidłową pielęgnację niemowląt)

0 Komentarz
0

You may also like

Zostaw komentarz