Wapń w diecie dziecka – wszystko co musisz wiedzieć.

przez Michalina

Pij mleko będziesz wielki! Pamiętacie tą reklamę? Jest w tym zdaniu całkiem sporo prawdy. Wapń, którego w mleku albo raczej produktach pochodnych takich jak jogurty, kefiry czy sery, jest mnóstwo, stanowi główny materiał budulcowy w organizmie i jest dzięki temu najważniejszym pierwiastkiem niezbędnym do funkcjonowania organizmu. Ten pierwiastek stanowi nie tylko główny składnik kości i zębów (w 99%), ale także wspomaga metabolizm, pracę serca, układ nerwowy i naczyniowy. Jednym słowem bez wapnia nie mielibyśmy szansy przetrwać.

Ale przejdźmy do rzeczy czyli do tego jaką rolę pełni on w diecie malucha. Zacznijmy od tego, że zapotrzebowanie dzieci na wapń w porównaniu do dorosłych jest kilkukrotnie większe (biorąc pod uwagę różne czynniki). U dzieci do lat 3 zapotrzebowanie na ten pierwiastek wynosi 700 mg. Dzieci karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym otrzymują wystarczającą ilość wapnia do ukończenia przez nie ok. 6 miesiąca życia. Po tym czasie musimy wprowadzić do diety malucha dodatkowe źródła wapnia, by zapewnić mu odpowiedni rozwój i wzrost. Przede wszystkim należy nie bać się wprowadzania do diety malucha nabiału – jest on głównym (ale na szczęście nie jedynym) źródłem wapnia. W dalszej części wpisu znajdziecie info, które składniki są bogate w wapń i warto włączyć je do codziennej diety malucha. Pamiętajcie, że obowiązkowa jest także suplementacja witaminy D, dzięki niej, wapń ma szansę się wchłonąć. Niedobór wapnia u dzieci może objawiać się ich nadpobudliwością czy skłonnością do złamań w późniejszym wieku.

Produkty bogate w wapń (zawierają więcej niż 100mg/100g produktu) to np.

 • ser edamski
 • jogurt naturalny 2%
 • migdały
 • orzechy laskowe
 • otręby pszenne
 • soja
 • mleko pełne 3,2%
 • natka pietruszki
 • jarmuż
 • nasiona słonecznika, soi
 • suszone owoce: morele, figi

Pewnie zaskoczy Was fakt, że na liście nie znajdziemy twarogu. Otóż nie – twaróg jest ubogi w wapń. Większość tego pierwiastka „ulatnia się” podczas produkcji (zostaje w serwatce).

Jeśli Wasze maluchy mają alergię na białko mleka krowiego lub stosujecie dietę wegańską – możecie uzupełniać wapń m.in. produktami z powyższej listy. Warto jednak skonsultować menu z dietetykiem.


4 komentarze
2

You may also like

4 komentarze

Dorota 14 listopada, 2020 - 7:10 pm

Jak można zastąpić wapń u dzieci z alegorią na bmk z powyższej listy skoro na niej jest jogurt naturalny i ser edamski?

Odpowiedz
Michalina 15 grudnia, 2020 - 1:02 pm

To są główne zrodla wapnia, ale jest sporo pozycji, które nie zawierają bmk:)

Odpowiedz
Mama alergika BMK 14 grudnia, 2020 - 11:25 pm

Z tego wpisu dowiedziałam się więcej niż z wizyty u pediatry. Dziękuję za to co robisz! Pozdrawiam!

Odpowiedz
Michalina 15 grudnia, 2020 - 1:02 pm

Bardzo się cieszę, ze artykuł jest pomocny 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz