Rozszerzanie diety

przez Michalina

TU SIĘ TWORZY DUUUŻO TREŚCI! ZAJRZYJ NIEBAWEM 🙂

KIEDY ROZSZERZAMY DIETĘ?

Wg zaleceń WHO rozpoczynamy wprowadzanie posiłków nie wcześniej niż po ukończeniu 6 miesiąca życia zarówno dzieciom karmionym piersią jak i tym karmionym mlekiem modyfikowanym. 

PO CO ROZSZERZAĆ DIETĘ?

Po 6 miesiącu życia kończą się powoli zapasy żelaza i cynku u dziecka. Należy zacząć wprowadzać nowe pokarmy, by uzupełniać ewentualne niedobory. Ale to nie wszystko. Rozszerzamy dietę, by nauczyć dziecko nowych umiejętności: gryzienia, żucia, połykania czy odkrztuszania. 

ILE POSIŁKÓW I KIEDY?

Zaleca się, by w 7  – 8 miesiącu proponować dziecku 2 – 3 posiłki dziennie. Od 9 miesiąca 4 – 5 posiłków, a dodatkowo od 11 miesiąca 1 – 2 przekąski, jeśli dziecko ma apetyt.

Pamiętajmy jednak, że na początku mogą to być śladowe ilości – łyżeczka, dwie. I to jest ok! Podstawą żywienia do ukończenia przez dziecko roku jest mleko. Ważny jest też czas podawania posiłków. Zawsze proponujmy dziecku pokarmy stałe ok 30 – 60 minut po mleku. 

PO CZYM POZNAĆ, ŻE DZIECKO JEST GOTOWE?

Ma ukończone 6 miesięcy.
Wykazuje zainteresowanie jedzeniem, przygląda się jak jesz i wyciąga rączki, by spróbować.
Nie wypycha jedzenia językiem.
Potrafi siedzieć stabilnie z podparciem (w krzesełku lub na kolanach rodzica).
Potrafi trafić jedzeniem do buzi.

KILKA SŁÓW O BLW

BLW, CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

BLW (Baby Led Weaning lub Bobas Lubi Wybór) to wg definicji metoda rozszerzania diety polegająca na  stopniowym odstawianiu się dziecka od piersi (lub mm). Polega na ominięciu etapu podawania dziecku papek i uczenia go samodzielnego jedzenia od początku przygody z jedzeniem.

Metoda ta przynosi dziecku mnóstwo korzyści m.in.:​

1. Uczy komunikacji
2. Wspiera rozwój motoryczny dziecka
3. Rozwija zmysły smaku i zapachu
4. Pokazuje, że jedzenie to także zabawa
5. Uczy dziecko rozpoznawać uczucie sytości (dziecko decyduje kiedy i ile zje)

CHCĘ ZACZĄĆ BLW, CO BĘDZIE MI POTRZEBNE?

1. Krzesełko do karmienia. Najlepiej takie, które łatwo się czyści i koniecznie z podnóżkiem
2. Fartuszek lub duuuużo rzeczy na zmianę 🙂
3. Miseczka/talerzyk z przyssawką
4. Sztućce
5. Sprzęt do gotowania na parze
6. Dużo cierpliwości i wyrozumiałości! 🙂 

CZY BLW MOGĘ ZASTOSOWAĆ TYLKO NA POCZĄTKU ROZSZERZANIA DIETY?

Pewnie, że nie! Możesz zacząć w każdym momencie. Wiele dzieci w wieku 6 miesięcy nie siedzi jeszcze stabilnie z podparciem ani w krzesełku ani na kolanach rodzica. My rozszerzanie diety zaczęliśmy “tradycyjnymi” papkami, chciałam rozszerzać dietę od początku metodą blw, ale moje dziecko nie było gotowe, a ja nie chciałam go do niczego zmuszać. Do blw przeszliśmy, gdy Wojtek miał już ponad 8 miesięcy. Radził sobie świetnie! Dlaczego? Pewnie dlatego, że mimo wszystko od początku rozszerzania diety właściwie każdego dnia dostawał coś do rączki: miękkie warzywa, owoce, chlebek, mnóstwo rzeczy. To pozwoliło nam bezproblemowo przejść na blw. Jeżeli również macie taki plan, to podawanie kawałków do rączki jest bardzo ważną kwestią od samego początku.

GOTOWI? TO ZACZYNAMY!